КОНВЕНЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ДИВАТА ЕВРОПЕЙСКА ФЛОРА И ФАУНА И ПРИРОДНИТЕ МЕСТООБИТАНИЯ (БЕРНСКА КОНВЕНЦИЯ) |
|
Актуална към ДВ, бр. 13 / 16.02.2010 г. |
|
Ратифицирана от Великото народно събрание с решение, прието на 25.01.1991 г. - ДВ, бр. 13 от 1991 г. |
В сила за Република България от 01.05.1991 г. |
Издадена от Министерството на околната среда |
Обн. ДВ. бр.23 от 10 Март 1995 г. |
Преамбюл Държавите - членки на Съвета на Европа, и другите страни, подписали тази конвенция, вземайки под внимание, че целта на Съвета на Европа е постигане на по-голямо единство между неговите членове, вземайки под внимание желанието на Съвета на Европа да сътрудничи с други държави в областта на запазване на природата, признавайки, че дивата флора и фауна представляват природно наследство с естетическа, културна, рекреационна, икономическа и своя собствена стойност, която трябва да се съхрани и предаде на следващите поколения, признавайки съществената роля, която дивата флора и фауна играят за поддържане на биологическото равновесие, отбелязвайки, че множество видове от дивата флора и фауна сериозно намаляват и че някои от тях са заплашени от изчезване, съзнавайки, че запазването на природните местообитания е жизненоважен елемент на защитата и запазването на дивата флора и фауна, признавайки, че запазването на дивата флора и фауна трябва да се вземе под внимание от правителствата при осъществяване на техните национални цели и програми и че трябва да се осъществи международно сътрудничество, особено при защитата на мигриращите видове, вземайки предвид широкоразпространените призиви за единодействие, отправяни от правителствата или от международните организации, и по-специално призивите, изразени по време на Конференцията на ООН по човешката околна среда през 1972 г. и от Консултативното събрание на Съвета на Европа, желаейки по-специално да следват в областта на запазването на дивата природа препоръките на Резолюция № 2 на Втората общоевропейска конференция по околната среда, се договориха, както следва:
Глава първа. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ Член 1 1. Целите на тази конвенция са запазването на дивата флора и фауна и техните местообитания и по-специално на тези видове и местообитания, чието запазване изисква сътрудничеството на няколко държави, както и подпомагането на това сътрудничество. 2. Специално внимание се отделя на застрашените и уязвими видове, включително застрашените и уязвими мигриращи видове.
Член 2 Договарящите страни вземат необходимите мерки за поддържане или адаптиране на популацията на дивата флора и фауна на такова ниво, което отговаря по-специално на екологическите, научните и културните изисквания, като се отчитат икономическите изисквания, условията за отдих, както и нуждите на подвидове, разновидности или форми, изложени на риск, в дадени райони.
Член 3 1. Всяка договаряща страна предприема необходимите стъпки за стимулирането на национална политика за запазване на дивата флора и фауна и природните местообитания, като се отделя специално внимание на застрашените от изчезване и уязвими видове и особено на ендемичните видове и на застрашените местообитания в съответствие с разпоредбите на тази конвенция. 2. Всяка договаряща страна се задължава в своята политика за планиране и развитие, както и в мерките за борба срещу замърсяването, да има предвид запазването на дивата флора и фауна. 3. Всяка договаряща страна стимулира образованието и разпространява обща информация относно необходимостта от запазване на видовете от дивата флора и фауна, както и техните местообитания.
Глава втора. ЗАЩИТА НА ПРИРОДНИТЕ МЕСТООБИТАНИЯ Член 4 1. Всяка договаряща страна взема съответните и необходимите законодателни и административни мерки за осигуряване запазването на природните местообитания на дивите видове от флората и фауната, особено на тези, които са изброени в приложения № I и II, както и да осигури запазването на застрашените от изчезване природни местообитания. 2. Договарящите страни отчитат в своята политика за планиране и развитие изискванията за запазване на защитените райони, споменати в предходната точка, така че да се избегне или сведе до минимум всякакво влошаване на ситуацията в такива райони. 3. Договарящите страни се задължават да обръщат специално внимание на защитата на области, които са важни за мигриращите видове, изброени в приложения № II и III, и които имат подходящо разположение спрямо миграционните маршрути, като райони на зимуване, събиране, хранене, размножаване и смяна на перушината. 4. Договарящите страни се задължават да координират в необходимата степен своите усилия за защита на природните местообитания, посочени в този член, когато те са разположени в погранични райони.
Глава трета. ЗАЩИТА НА ВИДОВЕТЕ Член 5 Всяка договаряща страна взема съответните необходими законодателни и административни мерки за осигуряване на специална защита на видовете от дивата флора, изброени в приложение № I. Забранява се умишленото бране, събиране, отрязване или изкореняване на такива растения. Всяка договаряща страна забранява, доколкото това е необходимо, притежаването или продажбата на тези видове.
Член 6 Всяка договаряща страна взема съответните необходими законодателни и административни мерки за осигуряване на специална защита на видовете от дивата фауна, изброени в приложение № II. По отношение на тези видове следните дейности подлежат на специална забрана: а) всички форми на умишлено залавяне, задържане и убиване; б) умишленото повреждане или унищожаване на места за размножаване или почивка; в) умишленото обезпокояване на дивата фауна, особено през периода на размножаване, отглеждане на малките и зимуване, доколкото това обезпокояване има значение, предвид целите на тази конвенция; г) умишленото унищожаване или вземане на яйца от дивите животни или задържането на тези яйца, дори ако те са празни; д) притежаването или вътрешната търговия с тези животни, живи или мъртви, включително препарирани животни и лесно разпознаваема част или произведен продукт от тях, когато това допринася за ефективното действие на този член.
Член 7 1. Всяка договаряща страна взема съответните и необходимите законодателни и административни мерки за осигуряване защитата на видовете от дивата фауна, изброени в приложение № III. 2. Всяко използване на дивата фауна, изброена в приложение № III, се регулира с оглед предотвратяване на опасността за съществуването на тези популации, като се вземат предвид разпоредбите на чл. 2. 3. Тези мерки включват по-специално: а) установяване на сезони на забранен улов и/или други мерки, регулиращи използването; б) временна или местна забрана на използването, ако това е необходимо, с цел възстановяване на популацията до задоволителни равнища; в) регламентиране, ако това е необходимо, на продажбата, залавянето за продажба, транспортирането за продажба или предлагането за продажба на живи или мъртви диви животни.
Член 8 По отношение на залавянето или убиването на видове от дивата фауна, изброени в приложение № III, и в случаите, когато в съответствие с чл. 9 се прилагат изключения за видове, изброени в приложение № II, договарящите страни забраняват използването на всички произволни средства, които биха довели в някои райони до изчезването или сериозното нарушаване на популациите на даден вид, и по-специално на средствата, посочени в приложение № IV.
Член 9 1. Всяка договаряща страна може да се отклонява от разпоредбите на чл. 4, 5, 6 и 7 и от забраната за използване на средствата, посочени в чл. 8, при условие че няма друго задоволително решение и че това отклонение не вреди на оцеляването на засегнатата популация: в интерес на защитата на флората и фауната; за предотвратяване на сериозни щети по културите, добитъка, горите, риболовните райони, водите и други форми на собственост; в интерес на общественото здраве и безопасност, безопасността на въздухоплаването или други приоритетни обществени интереси; за целите на изследването и образованието, на презаселването, на повторното въвеждане на съответни видове и за нуждите на отглеждането им; за разрешаване при строго контролирани условия, селективно и в ограничен мащаб залавянето, задържането или друго разумно използване на определени диви животни или растения в малки количества. 2. Договарящите страни представят на всеки две години пред Постоянния комитет доклад относно отклоненията, направени в съответствие с предходната точка. В тези доклади трябва да са посочени: популациите, които са или са били обект на тези отклонения, и при възможност броят на засегнатите екземпляри; разрешените средства за убиване или залавяне; рисковите условия, обстоятелствата на времето и мястото, при които са извършени тези отклонения; органът, упълномощен да заяви, че тези условия са изпълнени, да взема решения относно средствата, които могат да бъдат използвани, техните граници и относно лицата, натоварени да изпълнят тези решения; осъществяваният контрол.
Глава четвърта. СПЕЦИАЛНИ РАЗПОРЕДБИ ЗА МИГРИРАЩИТЕ ВИДОВЕ Член 10 1. В допълнение към мерките, посочени в чл. 4, 6, 7 и 8, договарящите страни координират своите усилия за защитата на мигриращите видове, изброени в приложения № II и III, чийто район на разпространение се намира на тяхна територия. 2. Договарящите страни вземат мерки, за да бъдат сигурни, че сезоните, през които се забранява ловът, и/или на други мерки, регулиращи използването, установени в съответствие с чл. 7, т. 3, буква "а", са адекватни и отговарят на нуждите на мигриращите видове, изброени в приложение № III.
Глава пета. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ Член 11 1. В изпълнение на разпоредбите на тази конвенция договарящите страни се задължават: а) да си сътрудничат всеки път, когато това е необходимо, и особено когато това би повишило ефективността на мерките, взети в съответствие с другите членове на тази конвенция; б) да насърчават и координират изследванията, свързани с целите на тази конвенция. 2. Всяка договаряща страна се задължава: а) да насърчава повторното въвеждане в естествената им среда на местни видове от дивата флора и фауна, когато това би допринесло за запазването на даден застрашен от изчезване вид, при условие че първо се направи проучване на опита на други договарящи страни с цел да се установи дали такова повторно въвеждане би било ефективно и приемливо; б) строго да контролира въвеждането на видове, които не са местни. 3. Всяка договаряща страна информира Постоянния комитет за видовете, ползващи се от пълна защита на нейна територия, които не са включени в приложения № I и II.
Член 12 Договарящите страни могат да вземат мерки за запазване на дивата флора и фауна и на техните естествени местообитания, които са по-строги от мерките, предвидени в тази конвенция.
Глава шеста. ПОСТОЯНЕН КОМИТЕТ Член 13 1. За целите на тази конвенция се създава Постоянен комитет. 2. Всяка договаряща страна може да бъде представена в Постоянния комитет от един или повече делегати. Всяка делегация има право на един глас. В рамките на своята компетентност Европейската икономическа общност упражнява правото си на глас с брой гласове, равен на броя на нейните държави членки, които са договарящи страни по тази конвенция. Европейската икономическа общност не упражнява правото си на глас в случаите, когато съответните държави членки упражняват своето право, и обратно. 3. Всяка държава - членка на Съвета на Европа, която не е договаряща страна по конвенцията, може да бъде представена в комитета със статут на наблюдател. Постоянният комитет може с единодушно решение да покани всяка държава - нечленка на Съвета на Европа, която не е договаряща страна по конвенцията, да бъде представена като наблюдател на някое от неговите заседания. Всеки орган или всяка организация, която е технически квалифицирана в областта на защитата, запазването или управлението на дивата флора, фауна и на техните природни местообитания и принадлежи към една от следните категории: а) международни органи или организации, правителствени или неправителствени, и национални правителствени органи или организации; б) национални неправителствени органи или организации, одобрени за тази цел от държавата, в която са разположени, може да информира генералния секретар на Съвета на Европа най-малко три месеца преди срещата на комитета за своето желание да бъдат представени на тази среща от наблюдатели. Те се допускат, ако най-малко един месец преди срещата една трета от договарящите страни не информират генералния секретар за своето възражение срещу такова допускане. 4. Постоянният комитет се свиква от генералния секретар на Съвета на Европа. Първата му среща се провежда в срок една година от датата на влизане в сила на конвенцията. Комитетът заседава след това най-малко веднъж на две години и когато мнозинството от договарящите страни постави искане за това. 5. Мнозинството от договарящите страни представлява необходимият кворум за провеждане на среща на Постоянния комитет. 6. Постоянният комитет изготвя свои процедурни правила в съответствие с разпоредбите на тази конвенция.
Член 14 1. Постоянният комитет отговаря за контрола на прилагането на тази конвенция. По-специално той може: да ревизира постоянно разпоредбите на тази конвенция, включително нейните приложения, и да проучва измененията, които биха могли да бъдат необходими; да прави препоръки към договарящите страни относно мерките, които трябва да се вземат за осъществяване целите на тази конвенция; да препоръчва подходящи мерки за постоянното осведомяване на обществеността за дейностите, предприемани в рамките на тази конвенция; да прави препоръки към Комитета на министрите да бъдат поканени да се присъединят към тази конвенция държави - нечленки на Съвета на Европа; да прави всякакви предложения за подобряване ефективността на тази конвенция, включително и предложения за сключване с държави, които не са договарящи страни по конвенцията, на споразумения, които могат да подобрят ефективното запазване на видовете или на групи от видове. 2. За изпълнение на своите функции Постоянният комитет може по своя инициатива да организира срещи на групи от експерти.
Член 15 След всяко заседание Постоянният комитет представя на Комитета на министрите на Съвета на Европа доклад за своята работа и за действието на конвенцията.
Глава седма. ПОПРАВКИ Член 16 1. Всяка поправка на членовете на тази конвенция, предлагана от договарящата страна или от Комитета на министрите на Съвета на Европа, се съобщава на генералния секретар на Съвета на Европа, който я предава най-малко два месеца преди заседанието на Постоянния комитет на държавите - членки на Съвета на Европа, на всяка подписала държава, на всяка договаряща страна, на всяка държава, поканена да подпише тази конвенция в съответствие с разпоредбите на чл. 19, и на всяка държава, поканена да се присъедини към конвенцията в съответствие с разпоредбите на чл. 20. 2. Всяка поправка, предложена в съответствие с разпоредбите на предходната точка, се разглежда от Постоянния комитет, който: а) за поправки към чл. 1-12 предлага текста, приет с мнозинство от три четвърти от подадените гласове, за приемане от договарящите страни; б) за поправки към чл. 13-24 предлага текста, приет с мнозинство от три четвърти от подадените гласове, за утвърждаване от Комитета на министрите. След утвърждаването му този текст се предава на договарящите страни за приемане. 3. Всяка поправка влиза в сила на тридесетия ден, след като всички договарящи страни са информирали генералния секретар, че са приели поправката. 4. Разпоредбите по т. 1, т. 2, буква "а" и т. 3 на този член се прилагат при приемането на нови приложения към тази конвенция.
Член 17 1. Всяка поправка към приложенията на тази конвенция, предлагана от договарящата страна или от Комитета на министрите, се съобщава на генералния секретар на Съвета на Европа, който я предава най-малко два месеца преди срещата на Постоянния комитет на държавите - членки на Съвета на Европа, на всяка подписала държава, на всяка договаряща страна, на всяка държава, поканена да подпише тази конвенция в съответствие с разпоредбите на чл. 19, и на всяка държава, поканена да се присъедини в съответствие с разпоредбите на чл. 20. 2. Всяка поправка, предложена в съответствие с разпоредбите на предходната точка, се разглежда от Постоянния комитет, който може да я приеме с мнозинство от две трети от договарящите страни. Приетият текст се изпраща до договарящите страни. 3. Три месеца след приемане на всяка поправка от Постоянния комитет и ако една трета от договарящите страни не са представили възражения, тя влиза в сила по отношение на всички договарящи страни, които не са представили възражение.
Глава осма. РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕТЕ Член 18 1. Постоянният комитет полага всички усилия да улесни доброволното решаване на всяка трудност, която би могла да възникне при прилагането на тази конвенция. 2. Всеки спор между договарящи страни относно тълкуването или прилагането на тази конвенция, който не е решен въз основа на разпоредбите на предходната точка или чрез преговори между страните по спора, се предава на арбитраж по молба на една от тях, ако тези страни не се споразумеят за друго. Всяка страна определя по един арбитър, а двамата арбитри посочват трети арбитър. Ако спазвайки разпоредбите на т. 3 на този член, една от страните не е определила свой арбитър в срок три месеца след молбата за арбитраж, той се определя по молба на другата страна от председателя на Европейския съд по правата на човека в разстояние на нов тримесечен период. Същата процедура трябва да се прилага, ако двамата арбитри не могат да се споразумеят по избора на третия арбитър в срок три месеца след определяне на първите двама арбитри. 3. В случай на спор между две договарящи страни, едната от които е държава - членка на Европейската икономическа общност, която е също договаряща страна, другата договаряща страна изпраща молбата за арбитраж както до държавата членка, така и до Общността, които съвместно я уведомяват в срок два месеца след получаване на молбата й дали държавата членка или Общността или държавата членка и Общността съвместно ще представляват страна по спора. При липса на такова уведомление в горепосочения двумесечен срок държавата членка и Общността се разглеждат като една и съща страна по спора за целите на прилагането на разпоредбите, регулиращи съставянето и процедурите на арбитражния трибунал. Същото се прилага, когато държавата членка и Общността съвместно се представят като една страна по спора. 4. Арбитражният съд разработва свои собствени процедурни правила. Решенията се вземат с мнозинство. Неговото решение е окончателно и задължително. 5. Всяка страна по спора поема разходите, свързани с посочения от нея арбитър, и страните си поделят поравно разноските за третия арбитър, както и всички други разходи, свързани с арбитража.
Глава девета. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ Член 19 1. Тази конвенция е открита за подписване от държавите - членки на Съвета на Европа, и от държави нечленки, които са участвали в нейното изработване, както и от Европейската икономическа общност. До датата на влизане на конвенцията в сила тя е открита за подписване и от всяка друга държава, поканена за това от Комитета на министрите. Конвенцията подлежи на ратификация, приемане или утвърждаване. Документите за ратификация, приемане или утвърждаване се депозират при генералния секретар на Съвета на Европа. 2. Конвенцията влиза в сила на първия ден от месеца след изтичането на тримесечен период след датата, на която пет държави, от които най-малко четири са членки на Съвета на Европа, са изразили съгласието си да се обвържат с конвенцията в съответствие с разпоредбите на предходната точка. 3. По отношение на всяка подписала държава или на Европейската икономическа общност, които впоследствие изразят своето съгласие да се обвържат с нея, конвенцията влиза в сила на първия ден от месеца след изтичането на тримесечен период след датата на депозиране на документа за ратификация, приемане или утвърждаване.
Член 20 1. След влизането в сила на тази конвенция Комитетът на министрите на Съвета на Европа след консултации с договарящите страни може да покани за присъединяване към конвенцията всяка държава - нечленка на Съвета на Европа, която след като е била поканена да я подпише в съответствие с разпоредбите на чл. 19, не е направила това, както и всяка друга държава - нечленка на Съвета на Европа. 2. По отношение на всяка присъединяваща се държава конвенцията влиза в сила на първия ден от месеца след изтичането на тримесечен период от датата на депозиране на документа за присъединяване при генералния секретар на Съвета на Европа.
Член 21 1. Всяка държава при подписването или при депозирането на своя документ за ратификация, приемане, утвърждаване или присъединяване може да посочи територията или териториите, за които се прилага тази конвенция. 2. Всяка договаряща страна при депозирането на своя документ за ратификация, приемане, утвърждаване или присъединяване или на по-късна дата може чрез декларация, адресирана до генералния секретар на Съвета на Европа, да разшири прилагането на тази конвенция върху всяка друга територия, посочена в декларацията, и за чиито международни отношения тя е отговорна или от чието име тя е упълномощена да взема решения. 3. Всяка декларация, направена в съответствие с предходната точка, може да бъде оттеглена по отношение на територия, посочена в такава декларация, чрез уведомление, адресирано до генералния секретар. Такова оттегляне влиза в сила на първия ден от месеца, следващ изтичането на шестмесечен период след датата на получаване на уведомлението от генералния секретар.
Член 22 1. Всяка държава при подписването или депозирането на своя документ за ратификация, приемане, утвърждаване или присъединяване може да направи една или няколко резерви по отношение на определени видове, посочени в приложения № I до III, и/или за определени видове, посочени в резервата или резервите, по отношение на средствата или методите за убиване, залавяне и други форми на използване, изброени в приложение № IV. Не се допускат резерви от общ характер. 2. Всяка договаряща страна, която разширява прилагането на тази конвенция върху територията, посочена в декларацията, предвидена в т. 2 на чл. 21, може да направи по отношение на съответната територия една или няколко резерви в съответствие с разпоредбите на предходната точка. 3. Не се допускат други резерви. 4. Всяка договаряща страна, направила резерва в съответствие с т. 1 и 2 на този член, може напълно или частично да я оттегли чрез уведомление, адресирано до генералния секретар на Съвета на Европа. Оттеглянето влиза в сила от датата на получаване на уведомлението от генералния секретар.
Член 23 1. Всяка договаряща страна може във всеки момент да денонсира тази конвенция с уведомление, адресирано до генералния секретар на Съвета на Европа. 2. Денонсирането влиза в сила на първия ден от месеца, следващ изтичането на шестмесечен период след датата на получаване на уведомление от генералния секретар.
Член 24 Генералният секретар на Съвета на Европа уведомява държавите - членки на Съвета на Европа, всяка подписала държава, Европейската икономическа общност, ако е подписала тази конвенция, и всяка договаряща страна за: а) всяко подписване; б) депозиране на всеки документ за ратификация, приемане, утвърждаване или присъединяване; в) всяка дата на влизане в сила на тази конвенция съгласно чл. 19 и 2О; г) всяка информация, представена съгласно разпоредбите на чл. 13, т. З; д) всеки доклад, съставен в съответствие с разпоредбите на чл. 15; е) всяка поправка или всяко ново приложение, приети съгласно чл. 16 и 17, и датата, на която поправката или новото приложение влиза в сила; ж) всяка декларация, направена съгласно разпоредбите на чл. 21, т. 2 и З; з) всяка резерва, направена съгласно чл. 22, т. 1 и 2; и) оттегляне на всяка резерва, извършено съгласно чл. 22, т. 4; й) всяко уведомление, направено съгласно разпоредбите на чл. 23, и датата, на която денонсирането на конвенцията влиза в сила.
В уверение на което, долуподписаните, надлежно упълномощени за това, подписаха тази конвенция.
Съставена в Берн на 19 септември 1979 г. на английски и френски език, като и двата текста имат еднаква сила, в един екземпляр, който се депозира в архивите на Съвета на Европа. Генералният секретар на Съвета на Европа изпраща заверени копия на всяка държава - членка на Съвета на Европа, на всяка подписала държава, на Европейската икономическа общност, ако е подписала документа, и на всяка държава, поканена да подпише конвенцията или да се присъедини към нея.
PTERIDOPHYTA ASPLENIACEAE Asplenium hemionitis L. Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy BLECHNACEAE Woodwardia radicans (L.) Sm. DICKSONIACEAE Culcita macrocarpa С. Presl. DRYOPTERIDACEAE Dryopteris corleyi Fraser-Jenk. HYMENOPHYLLACEAE Trichomanes speciosum Willd. ISOETACEAE Isoetes boryana Durieu Isoetes malinverniana Ces. & De Not. MARSILEACEAE Marsilea batardae Launert Marsilea quadrifolia L. Marsilea strigosa Willd. Pilularia minuta Durieu ех. Braun OPHIOGLOSSACEAE Botrychium simplex Hitchc. Ophioglossum polyphyllum А. Braun SALVINIACEAE Salvinia natans (L.) All. GYMNOSPINACEAE Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei ANGIOSPERMAE ALISMATACEAE Alisma wahlenbergii (0. R. Holmb.) Juz. Caldesia parnassifolia (L.) Parl. Luronium natans (L.) Raf. AMARYLLIDACEAE Leucojum nicaeense Ard. Narcissus longispathus Pugsley Narcissus nevadensis Pugsley Narcissus scaberulus Henriq. Narcissus triandrus L. Narcissus viridiflorus Schousboe Sternbergia candida В. Mathew & Baytop APOCYNACEAE Rhazya orientalis (Decaisine) А. DC. ARACEAE Arum purpureospathum Воусе ARISTOLOCHIACEAE Aristolochia samsunensis Davis BORAGINACEAE Alkanna pinardii Boiss. Anchussa crispa Viv. (incl. А. litoreae) Lithodora nitida (Н. Ern) R. Fernandes Myosotis rehsteineri Wartm. Omphalodes kuzinskyana Willk. Omphalodes littoralis Lehm. Onosma halophilum Boiss. & Heldr. Onosma proponticum Aznav. Onosma troodi Kostchy Solenanthus albanicus (Degen et al.) Degen & Baldacci Symphytum cycladense Pawl. CAMPANULACEAE Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm. Campanula damboldtiana Davis Campanula lycica Sorger & Kit Тап Campanula morettiana Reichenb. Campanula sabatia De Not. Jasione lusitanica А. DC. Physoplexis comosa (L.) Schur Trachelium asperuloides Boiss. & Orph. CARYOPHYLLACEAE Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter Arenaria provincialis Chater & Halliday Dianthus rupicola Biv. Gypsophila papillosa Р. Porta Herniaria algarvica Chaudri Herniaria maritima Link Moehringia fontqueri Раи Moehringia tommasinii Marches. Petrocoptis grandiflora Rothm. Petrocoptis montsicciana 0. Bolos Rivas Mart Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez Casas Saponaria halophila Hedge & Hub.-Mor. Silene furcata Raf. subsp. angustiflora (Rupr.) Walters Silene haussknechtii Heldr. ех Hausskn. Silene hifasensis Rouy ех Willk Silene holzmannii Heldr. ех Boiss. Silene mariana Раи Silene orphanidis Boiss. Silene pompeiopolitana Gay ех Boiss. Silene rothmaleri Pinto da Silva Silene salsguinea Hub.-Mor. Silene sangaria Coode & Cullen Silene velutina Pourret ех Loisel CHENOPODIACEAE Beta adanensis Рамик. apud Aellen Beta trojana Рамик. apud Aellen Kalidiopsis wagenitzii Aellen Kochia saxicola Guss. Microcnemum coralloides (Loscos & Pardo) subsp. anatolicum Wagenitz Salicornia veneta Pignatti Lausi Salsola anatolica Aellen Suaeda cucullata Aellen CISTACEAE Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday Helianthemum bystropogophyllum Svent. Helianthemum caput-felis Boiss. Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Roseria COMPOSITAE Anacyclis latealatus Hub.-Mor. Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter Anthemis halophila Boiss. & Bal. Argyranthemum lidii Humphres Argyranthemum pinnatifidum (L. F.) Lowe subs. succulentum (Lowe) Humphries Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries Artemisia granatensis Boiss. Artemisia insipida Vill. Artemisia laciniata Willd. Artemisia pancicii (Janka) Ronn. Aster pyrenaeus Desf. ех DC. France Aster sibiricus L. Atractylus arbuscula Svent. & Michaelis Atractylus preauxiana Schultz Bip. Carduus myriacantus Salzm. ех DC. Carlina diae (Rech. f.) Meusel & Kastener Centaurea alba L. subs. heldreichii (Halacsy) Dostal (Centaurea heldreichii Halasy) Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler (Centaurea princeps Boiss. & Heldr.) Centaurea attica Nyman subsp. megarensis (Halasy & Науек) Dostal (Centaurea megarensis Halasy & Науек) Centaurea balearica J. D. Rodriguez Centaurea birjae Valdes-Berm. & Rivas Goday Centaurea citricolor Font Quer Centaurea corymbosa Pourett Centaurea hermanii F. Herman Centaurea horrida Badaro Centaurea kalambakensis Freyn & Sint. Centaurea kartschiana Scop. Centaurea lactiflora Halasy Centaurea niederi Heldr. Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph. Centaurea pinnata Раи Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca Centaurea tchihatcheffii Fich. & Меу Crepis crocifolia Boiss. & Orph. Crepis granatensis (Willk.) G. Blanca & М. Cueto Crepis purpurea Willd. Bieb. Erigon frigidus Boiss. ех DC. Helichrysum gossipinum Webb. Helichrysum sibthorpii Rouy Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd. Hypochoeris oligocephala (Svent. & D. Bramwell) Lack Jurinea fontqueri Cuatrec. Lactuca watsoniana Trelease Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter Leontodon boryi Boiss. ех DC. Leontodon microcephalus (Boiss. ех DC) Boiss. Leontodon siculus (Guss.) Finch. & Sell Ligularia sibirica (L.) Cass. Onopordum carduelinum Bolle Onopordum nogalesii Svent. Pericallis hadrosomus Svent. Picris willkommii (Schultz Bip.) Nyman Santolina elegans Boiss. ех DC Senecio elodes Boiss. ех DC Senecio nevadensis Boiss. & Reuter Sonchus erzincanicus Matthews Stemmacantha cynaroides Sventenia bupleuroides Font Quer Tanacetum ptarmiciflorum (Webb) Scultz Bip. Wagenitzia lancifolia (Sieber ех Sprengel) Dostal CONVOLVULCEAE Convolvulus agryrothamnos Greuter Convolvulus caput-medusae Lowe Convolvulus lopez-socasi Svent. Convolvulus massonii А. Dietr Convolvulus pulvinatus Sа'аd Pharbitis preauxii Webb CRASSULACEAE Aeonium gomeraense Praeger Aeonium saundersii Bolle CRUSIFERAE Alyssum akamasium В. L. Burtt Allysum pyrenaicum Lapeyr. (Ptilotrichum pyrenaicum (Lapeyr.) Boiss. Arabis kennedyae Meikle Biscutella neustriaca Bonnet Boleum asperum (Pers.) Desvaux Brassica glabrescens Poldini Brassica holarionis Post Brassica insularis Moris Brassica macrocarpa Guss. Braya purpurasceus (R. Br.) Випде Coincya rupestris Rouy (Hultera rupestris Р. Porta) Coronopus navasii Раи Crambe arborea Webb ех Christ Crambe laevigata DC. ех Christ Crambe sventenii В. Pettersex Bramw. & Sunding Diplotaxis ibicensis (Раи) Gomez-Campo Diplotaxis siettiana Maire Erucastrum palustre (Pirona) Vis. Iberis arbuscula Runemark Ionopsidium acaule (Desf.) Reichemb. Inopsidium savianum (Caruel) Ball ех Arcang Murbeckiella sousae Rothm. Parolinia schizogynoides Svent. Sisymbrium cavanillesianum Valdes & Castroviejo (S. matritense Р. W. Ball & Heywood) Sisymbrium confertum Stev. Sisymbrium supinum L. Thlaspi cariense А. Carlstrom CYPERACEAE Eleocharis carniolica Koch DIOSCOREACEAE Borderea chouardii (Gaussen) Heslot DIPSACACEAE Dipsacus cephalarioides Mathews & Kupicha DROSERACEAE Aldrovanda vesiculosa L. ERICACEAE Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D. А. Webb EUPHORBIACEAE Euphorbia handiensis Burchard Euphorbia lambii Svent. Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann Euphorbia nevadensis Boiss. & Reuter Euphorbia stygiana Н. С. Watson GENTIANACEAE Centaurum rigualii Esteve Chueca Centaurum somedanum Lainz Gentiana ligustica R. de Vilm. Chopinet Gentianella anglica (Pugsley) Е. F. Warburg GERANIACEAE Erodium astragaloides Boiss. & Reuter Erodium chrysanthum L'Неrit ех DC. Erodium paularense Fernandez-Gonzalez & Izco Erodium rupicola Boiss. GESNERIACEAE Jankae heldreichii (Boiss.) Boiss. Ramonda serbica Pancic. GRAMINEAE Avenula hackelii (henriq.) Holub. Bromus bromoides (Lej.) Crepin Bromus grossus Desf. ех DC. Bromus interruptus (Hackel) Druce Bromus psammophilus Р. М. Smith Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl Eremopoa mardinensis R. Mill Gaudinia hispanica Stace & Tutin Micropyropsis tuberosa Romeo - zarco cabezudo piccinellia pungenus (Раи) Paunero Stipa austroitalica Martinovsky Stipa bavarica Martinovsky & Н. Scholz Stipa styriaca Martinovsky Trisetum subalpestre (Hartm.) Neuman GLOSSULARIACEAE Ribes sardoum Martelli HYPERICACEAE Hypericum aciferum (Greuter) N. К. В. Robson Hypericum salsigineum Robson & Hub.-Mor. IRIDACEAE Crocus abantensis Т. Baytop & Mathew Crocus cyprius Boiss. & Kotschy Crocus etruscus Parl. Crocus hartmannianus Holmboe Crocus robertianus С. D. Brickell Iris marsica Ricci & Colasante LABITAE Dracocephalum austriacum L. Micromeria taygetea Р. Н. Davis Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ех Halacsy Nepeta sphaciotica Р. Н. Davis Origanum cordifolium (auch. & Montbr.) Vogel (Amaracus cordifolium montr. & Auch.) Origanum dictamnus L. Origanum scabrum Boiss. & Heldr Phlomis brevibracteata Turrill Phlomis cypria Post Rosmarinus tomentosus Huber - Maorath & maire Salvia crassifolia Sibth. & Smith Sideritis cypria Post Sideritis incana L. ssp. glauca (Cav.) Malagarriga Sideritis javalambrensis Раи Sideritis serrata Cav. ех Lag. Teucrium charidemi Sandwith. Teucrium lepicephalum Раи Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday Thymus azanovourii Velen. Thymus campohoratus Hofmanns. & Link Thymus carnosus Boiss. Thymus cephalotos L. LEGUMINOSAE Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & Е. Sierra Astragalus algarbiensis Coss. ех Випде Astragalus acquilanus Anzalone Astragalus centralpinus Braun-Blanquet Astragalus macrocarpus D. С subsp. lefkarensis Agerer-Kirchoff & Meikle Astragalus maritimus Moris Astragalus tremolsianus Раи Astragalus verrucosus Moris Cytisus aeolicus Guss. ех Lindl Genista dorycnifolia Font Quer Genista holopetala (Fleschm. ех Koch) baldacci Glyzyrrhiza iconica Hub.-Mor. Ononis maweana Ball Oxytropis deflexa (Pallas) DC. ssp. norvegica Nordh. Sphaerophysa kotschyana Boiss Thermopsis turcica Kit Тап, Vural & Kucukodu Trifolium pachycalyx Zoh. Trifolium saxatile all. Trigonella arenicola Hub.-Mor. Trigonella halophila Boiss. Trigonella polycarpa boiss. & Heldr. Vicia bifoliata j. D. Rodriguez LENTIBULARIACEAE Pinguicula crystallina Sibth. & Sm Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper LILIACEAE Allium grosii Font Quer Allium vuralii Kit Тап Androcymbium Rechingeri Greuter Asparagus lycaonicus Davis Asphodelus bento-rainhae Pinto da Silva Chionodoxa lochiae Meikle Chionodoxa luciliae Boiss. Colchicum arenarium Waldst. & Kit Colchicum corsicum Baker Colchicum cousturieri Greuter Colchicum micranthum Boiss Fritillaria conica Boiss. Fritillaria drenovskii Degen & Stoy. Fritillaria epirotica Turrill ех Rix Fritillaria euboeica (Rix Doerfler) Rix Fritillaria gussichiae (Degen & Doerfler) Rix Fritillaria obliqua Ker - Gawl. Fritillaria rhodocanakis Orph. ех Baker Fritillaria tuntasia Heldr. ех Halacsy Muscari gussonei (Parl.) Tod Ornithogalum reverchonii Lange Scilla morrisii Meikle Scilla ododrata link Tulipa cypria Stapf Tulipa goulimya Sealy & Turrill Tulipa praecox Теп. Tulipa sprengeri Backer LYTHRACEAE Lythrum flexuosum Lag. Lythrum thesioides М. Beib MALVACEAE Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb. NAJADACEAE Najas flexilis (Wild.) Rostk. & W.L.Schmidt Najas tenuissima (А. Braun) Magnus ORHIDACEAE Cephalanthera cucullata Boiss & Heldr. Comperia comperiana (Steven) Ashers. & Graebner Cypripedium calceolus L. Dactylorhiza chuhensis Renz & Taub. Liparis loeselii (L) Rich. Ophrys argolica Fleisch. & Soo Ophrys isaura Renz & Taub Ophrys kotschyi Fleschm. Ophrys lunulata Parl. Ophrys lycia Renz & Taub. Platanthera obtusata (Pursh) Lindl. sиbsр/оliдапthа (Turcz.) Hulten
Spiranthes aestivalis (Poiret) L. С .М. Richard PAEONIACEAE Paeonia campessedesii (Willk.)Willk. Paeonia clusii F. С. Stern subsp. rhodia (Stream) Tzanoudakis Paeonia parnassica Tzanoudakis PALMAE Phoenix theofrasti Greuter PAPAVERACEAE Papaver lapponicum (Tolm.) Nordh. Rupicapnos africana (Lam) Pomel PLUMBAGINACEAE Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld Armeria rouyana daveau Armeria soleirolii (Duby) Gordon Armeria velutina Welv. ех Boiss.& Reuter Limonium anatolicum Hedge Limonium tamaricoides bokhari POLEMONIACEAE Polemonium boreale Adams POLYGONACEAE Polygonum praelongum Coode & Cullen Rumex rupestris Le Gall PRIMULACEAE Andrsace cylindrica DC. Andrsace mathildae Levier Andrsace pyrenaica Lam. Cyclamen mirabile Hildebr. Lysimachia mironicensis J. D. Rodriguez Primula apennina Widmer Primula egaliksensis Wormsk. Primula glaucescens Moretti Primula palinuri Petagna Primula spectabilis Tratt. Soldanella villicosa Darracq RANUNCULACEAE Aconitum corsicum Gayer Adonis cyllenea Boiss., Heldr. & Orph. Adonis distorta Теп. Aquilegia bertolonii Schott. Aquilegia kitaibelii Schott. Aquilegia pyrenaica DC. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano & Rivas matinez (Aquilegia cazorlensis Heywood) Consolida samia Р. Н. Davis Delphinium caseyi В. L. Burtt Pulsatilla patens (L.) Miller Ranunculus fontanus С. Presl Ranunculus kykkoensis Meikle Ranunculus weyleri Mares RESEDACEAE Reseda decursiva Forssk. Gibraltar ROSACEAE Crategus dikmensis Pojarks Potentilla delphinensis Gren & Godron Pyrus anatolica Browicz RUBIACEAE Galium globuliferum Hub.-Mor. & Reese Galium litorale Guss. Galium viridi florum Boiss & Reuter SANTALACEAE Thesium ebracteatum Наупе SAXIFRAGACEAE Saxifraga berica (Beguinot) D. А. Webb Saxifraga cintrana Kuzinsky ех Willk Saxifraga florulenta Moretti Saxifraga hirculus L. Saxifraga presolanensis Engl. Saxifraga tombeanensis Boiss. ех Engl. Saxifraga valdensis DC. Saxifraga vayredana Luizet SCHROPHULARIACEAE Antirrhinum charidemi Lange Euphrasia marchesettii Wettst. ех Marches Linaria algarviana Chav. Linaria ficalhoana Rouy Linaria flava (Poiret) Desf. Linaria hellenica Turril Linaria ricardoi Cout. Linaria tursica В. Valdes & Cabezudo Lindernia procumbens (Krocker) Philcox Odontites granatensis Boiss. Verbascum afyonense Hub.-Mor. Verbascum basivelatum Hub.-Mor. Verbascum cylleneum (Boiss. & Heldr.) Kuntze Verbascum degenii Hal. Verbascum stepporum Hub.-Mor. Veronica oetaea L.-A. Gustavsson SELAGINACEAE Globularia stygia Orph. ех Boiss. SOLANACEAE Atropa baetica Willk. Mandragora officinarum L. THYMELAEACEAE Daphne petraea Leybold. Daphne rodriguezii Texidor Thymelea broterana Coutinho TRAPACEAE Trapa natans L. TYPHACEAE Typha minima Leybold. Typha schuttlewrthii Koch & Sonder ULMACEAE Zelkova abelicea (Lam) Boiss. UMBELLIFERAE Angelica heterocarpa Lloyd. Angelica palustris (Besser) Hoffman Apium bermejoi Llorens Apium repens (Jacq).) Lag Athamantha cortiana Ferrarini Bupleurum capillare Boiss. & Heldr. Bupleurum dianthifolium Goss. Bupleurum kakiskalae Greuter. Eryngium alpinum L. Eryngium viviparum Gay Ferula halophila Н. Pesmen Laserpitium longiradium Boiss. Naufraga balearica Constance & Саппоп Oenanthe conioides Lange Petagnia saniculifolia Guss. Rouya polygama (Desf.) Coincy Seseli intricatum Boiss. Thorella verticillatinundata (Thore) Briq. VALERIANACEAE Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot VIOLACEAE Viola athois W. Becker Viola cazorlensis gandoger Viola cryana Gillot Viola delphinantha Boiss. Viola hispida Lam. Viola jaubertiana Mares & Vigineix BRYOPHYTA Вrуорsidа: Anthocerothae ANTHOCEROTACEAE Notothylas orbicularis (Schwein.) Sull. Вrуорsidа: Hepaticae AYTONIACEAE Mannia triandra (Scop.) Grolle CEPHALOZIACEAE Cephalozia macoinii (Aust.) Aist. CODONIACEAE Petalophyllum ralfsii (Wils.) Nees & Gott. ех Lehm. FRULLANIACEAE Frullania parvistipula Steph. GYMNOMITRIACEAE Marsupella profunda Lindb. JUNGERMANNIACEAE Jungermannia hendelii (Schiffn.) Амак. RICCIACEAE Riccia breidleri Jur. ех Steph. RIELLACEAE Riella helicophylla (Mont.) Ноок. SCAPANIACEAE Scapania masslongi (К. Muell.) К. Muell Вrуорsidа: Musci AMBLYSTEGIACEAE Drepanocladus vernicosus (Mitt.) Warnst. BRUCHIACEAE Bruchia vogesiaca Schwaegr. BUXBAUMIACEAE Buxbaumia viridis (Моид. ех Lam. & DC.) Brid. ех Моид. & Nestl. DICRANACEAE Atractylocarpus alpinus (Schimp. ех Milde) Lindb. Cynodontium suecicum (Н. Arn. & С. Jens) I. Над Dicranum Virde (Sull. & Lesq.) Lindb. FONTINALACEAE Dychelima capillaceum (With.) Myr. FUNARIACEAE Pyramidula tetragona (Brid.) Brid. HOOKERIACEAE Distigophyllum carinatum Dix. & Nich. MEESIACEAE Meesia longiseta Hedw. ORTHOTRICHACEAE Orthotrichum rogeri Brid. SPHAGNACEAE Sphagnum pylaisii Brid. SPLACHNACEAE Tayloria rudolphiana (Garov.) В. S. G.
Строго защитени видове от фауната
Б О З А Й Н И Ц И
INSECTIVORA Erinaceidae Atelerix algirus ( Erinacerus algirus) Soricidae Crocidura suaveolens ariadne (Crocidura ariadne) Crocidura russula cypria (Crocidura cypria) Crocidura canariensis Talpidae Galemys pyrenaicus (Desmana pyrenaica) MICROCHIROPTERA всички видове с изключение на Pistrellus pipistrellus RODENTIA Sciuridae Sciurus anomalus Spermophilus citellus (Citellus citellus) Pteromys volans (Sciuropterus russicus) Cricetidae Cricetus cricetus Microtidae Microtus babaricus (Pytymus bavaricus) Zapodidae Sicista betulina Sicista subtilis Hystricidae Hystrix cristata CARNIVORA Canidae Canis lupus Alopex lagopus Ursidae Всички видове Mustelidae Mustela lutreola (Lutreola lutreola) Lutra lutra Gulo gulo Felidae Felis silvestris Lynx pardellus (Lynx pardina) Panthera pardus Pantera tigris Odobenidae Odobenus rosmarus Phocidae Monachus monachus ARTIODACTYLA Cervidae Cervus elaphus corsicanus Bovidae Capra aegagrus Capra pyrenaica pyrenaica Rupicapra rupicapra ornata Ovibos moschatus СЕТАСЕА Delphinidae Orcinus orca Pseudoroa crassidens Grampus griseus Globicephala melaena Delphinus delphis Tursiops truncatus (tursio) Lagenorhynchus acutus Lagenorhynchus albirostris Steno bredanensis Stenella coeruleoalba Phocaenidae Phocaena phocaena Ziphiidae Hyperoodon rostratus Mesoplodon mirus Mesoplodon bidens Ziphius cavirostris Balaenopteridae Sibbaldus (Balaenoptera) musculus Megaptera novaengliae (longima, nodosa) Balaenidae Eubalaena glacialis Balaena mysticetus
П Т И Ц И
GAVIFORMES Gaviidae всички видове PODICIPEDIFORMES Podicipedidae Podiceps griseigena Podiceps auritus Podiceps nigricolis (caspicus) Podiceps ruficollis PROCELANIFORMES Hydrobatidae всички видове Procellariidae Bulweria bulwerii Procellaria diomedea Puffinus puffinus Puffinus assimilis baroli Pterodroma madeira Pterodroma feae PELECANIFORMES Phalacrocoracidae Phalacrocorax pygmaeus Pelecanidae всички видове CICONIIFORMES Ardeidae Ardea purpurea Casmerodius albus (Egretta alba) Egretta garzetta Ardeola ralloides Bulbucus (Ardeola) ibis Nycticiorax nycticiorax Jxobrichus minutus Botaurus stellaris Ciconiidae всички видове Threskiornithidae всички видове Phoenicopteridae Phoenicopterus ruber ANSERIFORMES Anathidae Cygnus cygnus Cygnus bewickii (columbianus) Anser erythropus Brantta leucopsis Brantta rufficollis Tadorna tadorna Tadorna ferruginea Marmaronetta (Anas) angustirostris Somateria spectabilis Polysticta stelleri Histrionicus histrionicus Bucephala islandica Mergus albellus Oxyura leucocephala FALCONIFORMES всички видове GALLIFORMES Tetraonidae Tetrao urogallus cantabricus GRUIFORMES Turnicidae Turnix sylvatica Gruidae всички видове Rallidae Porzana porzana Porzana pusilla Porzana parva Crex crex Porphyrio porphyrio Fulica cristata Otitidae всички видове CHARADRIIFORMES Charadriidae Charadrius spinosus Charadrius hiaticula Charadrius dubius Charadrius alexandrinus Charadrius leschenaulti Eudromias morinellus Arenaria interpres Scolopacidae Gallinago media Numenius tenuirostris Tringa stagnatilis Tringa ochropus Tringa glareola Tringa hypoleucos Tringa cinerea Calidris minuta Calidris temminckii Calidris maritima Calidris alpina Calidris ferriginea Calidris alba Limicola falcinellus Recurvirostridae всички видове Phalaropodidae всички видове Burhinidae Burhinus oedicnemus Glareolidae всички видове Laridae Pagophila eburnea Larus audouinii Larus melanochephalus Larus genei Larus minutus Larus (xenia) sabini Chlidonias niger Chlidonias leucopterus Chlidonias hybrida Gelochelidon nilotica Hydroprogne caspia Sterna hirundo Sterna paradisaea (macrura) Sterna dougallii Sterna albifrons Sterna sandvicensis COLUMBIFORMES Pteroclididae всички видове Columbidae Columba bollii Columba junoniae CUCULIFORMES Cuculidae Clamator glandarius STRIGIFORMES всички видове CAPRIMULGIFORMES Caprimulgidae Caprimulgus europaeus APODIFORMES Apodidae Apus pallidus Apus melba Apus caffer Apus unicolor CORACIIFORMES Alcedinidae Alcedo atthis Ceryle rudis Halcyon smyrnensis Meropidae Merops apiaster Coraciidae Coracius garrulus Upopidae Upupa epops PICIFORMES всички видове PASSERIFORMES Alaudidae Calandrella brachydactyla Calandrella rufescens Melanocorypha bimaculata Melanocorypha calandra Melanocorypha leucoptera Melanocorypha yeltoniensis Galerida theklae Chesophilus duponti Eremophila alpestris Hirundinidae всички видове Motacillidae всички видове Pycnonotidae Pycnonotus barbatus Laniidae всички видове Bombycillidae Bombicilla garrulus Cinclidae Cinclus cinclus Troglodytidae Troglodytes troglodytes Prunellidae всички видове Muscicapidae Turdinae Saxicola rubetra Saxicola torquata Saxicola dacotiae Oenanthe oenanthe Oenanthe pleshanka (leucomela) Oenanthe hispanica Oenanthe isabellina Oenanthe leucura Oenanthe finischii Cercotrichas galactotes Monticola saxatilis Monticola solitarius Turdus torquatus Phoenicurus ochruros Phoenicurus phoenicurus Erithacus rubecula Luscinia megarhynchos Luscinia luscinia Luscinia (Cyanosylvia) svecica Tarsiger cyanurus Irania gutturalis Sylvinae всички видове Regulinae всички видове Muscicapinae всички видове Timalinae Panurus biarmicus Paridae всички видове Sittidae всички видове Certhidae всички видове Emberizidae Emberiza citrinella Emberiza leucocephala Emberiza cirlus Emberiza cineracea Emberiza caesia Emberiza cia Emberiza schoeniculus Emberiza melanocephala Emberiza aureola Emberiza pussilla Emberiza rustica Plectrophenax nivalis Calcarus lapponicus Fringilidae Carduelis chloris Carduelis carduelis Carduelis spinus Carduelis flavirostris Carduelis cannabina Carduelis flammea Carduelis hornemanni Serinus citrinella Serinus serinus Serinus pusillus Loxia curvirostra Loxia pityopsittacus Loxia leucoptera Loxia scotica Pinicola enucleator Carpodacus erythrinus Rhodopechys githaginea Coccothraustes coccothraustes Fringilla teydea Ploceidae Petronia petronia Montifringilla nivalis Sturnidae Sturnus unicolor Sturnus roseus Oriolidae Oriolus oriolus Corvidae Perisoreus infaustus Cyanopica cyanus Nucifraga caryocatactes Pyrrhocorax pyrrhocorax Pyrrhocorax graculus
В Л Е Ч У Г И
TESTUDINES Testudinidae Testudo hermanni Testudo graeca Testudo marginata Emydidae Emys orbicularis Mauremys caspica Dermochelyidae Dermochelys coriacea Cheloniidae Caretta caretta Lepidochelys kempii Chelonia mydas Eretmochelys imbricata SAURIA Gekkonidae Tarentola delalandii Tarentola boettgeri Tarentola angustimentalis Tarentola gomerensis Phyllodactylus europaeus Cyrtodactylus kotschyi Agamidae Stellio stellio (Адама stellio) Chamaeleontidae Chameleo chameleon Lacertidae Archeolacerta bedriagae (Lacerta bedriagae) Archeolacerta monticola (Lacerta monticola) Algyroides nigropunctatus Algyroides fitzingeri Algyroides marchi Algyroides elegans Ophisops elegans Lacerta lepida Lacerta parva Lacerta princeps Lacerta viridis Lacerta schreiberi Lacerta trilineata Lacerta agilis Lacerta horvathi Lacerta graeca Lacerta dugesii Gallotia simonyi (Lacerta simonyi) Gallotia galloti Gallotia stehlini Podarcis muralis Podarcis lilfordi Podarcis sicula Podarcis filfolensis Podarcis pityusensis Podarcis tiliguerta Podarcis wagleriana Podarcis melisellensis Podarcis taurica Podarcis erhardii Podarcis peloponnesiaca Podarcis milensis Anguidae Ophisaurus apodus Scincidae Ablepharus kitaibelii Chalcides ocellatus Chalcides bedriagai Chalcides viridianus Chalcides sexlineatus Chalcides simonyi (Chalcides occidentalis) Ophiomorus punctatissimus OPHIDA Colubridae Coluber hyppocrepis Coluber najadum Coluber viridiflavus Coluber gemonensis Coluber jugularis Elaphe situla Elaphe quatuorlineata Elaphe longissima Natrix tessellata Coronella austriaca Telescopus fallax Viperidae Vipera ursinii Vipera latasti Vipera ammodytes Vipera xanthina Vipera lebetina Vipera kaznakovi
З Е М Н О В О Д Н И
CAUDATA Salamandridae Mertensiella luschani (Salamandra luschani) Salamandra atra Salamandrina terdigitata Chioglossa lusitanica Euproctus asper Euproctus montanus Euproctus platycephalus Triturus cristatus Triturus montandoni Triturus italicus Triturus carnifex Triturus dobrogicus Triturus karelinii Plethodontidae Speleomantes genei (Hydromantes genei) Speleomantes flavus (Hydromantes flavus) Speleomantes supramontis (Hydromantes supramontis) Speleomantes imperialis (Hydromantes imperialis) Speleomantes italicus (Hydromantes italicus) Proteidae Proteus anguinus ANURA Discoglossidae Bombina variegata Bombina bombina Discoglossus pictus Discoglossus galganoi Discoglossus sardus Discoglossus jeanneae Alytes obstetricans Alytes cisternasii Alytes muletensis Pelobatidae Pelobates cultripes Pelobates fuscus Pelobates syriacus Pelobates caucasicus Bufonidae Bufo calamita Bufo viridis Hylidae Hyla arborea Hyla meridionalis Hyla sarda Ranidae Rana arvalis Rana dalmatina Rana latastei Rana iberica Rana italica
Р И Б И
ACIPENSERIFORMES Acipeseridae Acipenser naccarii SALMONIFORMES Umbridae Umbra krameri ATHERINIFORMES Cyprinodontidae Valencia hispanica PERCIFORMES Percidae Zingel asper INVERTEBRATA INSECTA Mantodea Apteromantis aptera Odonata Calopteryx syriaca Sympecma braueri Coenagrion freyi Coenagrion mercuriale Aeshna viridis Stylurus (Gomphus) flavipes Gomphus graslinii Ophiogomphus cecilia Lindenia tetraphylla Cordulegaster trinacriae Oxygastra curtisii Macromia splendens Brachythemis fuscopalliata Leucorrhinia albifrons Leucorrhinia caudalis Leucorrhinia pectoralis Orthoptera Baetica ustulata Saga pedo Coleoptera Carabus opympiae Dytiscus latissimus Graphoderus bilineatus Osmoderma eremita Buprestis splendens Cucujus cinnaberinus Cerambyx cerdo Rosalia alpina Lepidoptera Papilio hospiton Papilio alexanor Zerynthia polyxena Parnassius apollo Parnassius mnemosyne Apatura metis Fabriciana elisa Euphydryas (Eurodryas) aurinia Melanargia arge Erebia christi Erebia sudetica Erebia calcaria Coenonympha hero Coenonympha oedippus Lopinga achnie Lycaena dispar Maculinea arion Maculinea teleius Maculinea nausithous Plebicula golgus Hypodryas maturna Eriogaster catax Hyles hippophaes Proserpinus proserpina ARACHNIDA Araneae Macrothele calpeiana GASTROPODA Stylommatophora Leiostyla abbreviata Leiostyla cassida Leiostyla corneocostata Leiostyla gibba Leiostyla lamellosa Leiostyla maculosus Caseolus calculus Caseolus commixta Caseolus sphaerula Discula leacockiana Discula tabellata Discula testudinalis Discula turricula Geomitra moniziana Helix subplicata Discus guerinianus Discus defloratus Elona quimperiana BIVALVIA Unionoida Margaritifera auricularia
VERTEBRATA БОЗАЙНИЦИ INSECTIVORA Erinaceidae Erinaceus europaeus Soricidae всички видове MICROCHIROPTERA Vespertilionidae Pipistrellus pipistrellus DUPLICIDENTATA Leporidae Lepus timidus Lepus capensis (eurpaeus) RODENTIA Sciuridae Sciurus vulgaris Marmota marmota Castoridai Castor fiber Gliridae всички видове Microtidae Microtus ratticeps (oeconomus) Microtus nivalis (librunii) Microtus cabrerea СЕТАСЕА всички видове, които не са включени в приложение № II CARNIVORA Mustelidae Meles meles Mustela erminea Mustela nivalis Putorius (Mustela) putorius Martes martes Martes foina Vormela peregusna Viverridae всички видове Felidae Lynx lynx Phocidae Phoca vitulina Pusa (Phoca) hispida Pagophilus groenlandicus (Phoca groenlandica) Erignathus barbatus Halichoerus grypus Cystophora cristata ARTIODACTYLA Suidae Sus scropha meridionalis Cervidae всички видове Bovidae Ovis aries Capra ibex Capra pyrenaica Rupicapra rupicapra ПТИЦИ всички видове, които не са включени в приложение № II, с изключение на: Larus marinus Larus fuscus Larus argentatus Columba palumbus Passer domesticus Sturnus vulgaris Garrulus glandarius Pica pica Corvus monedula Corvus frugilegus Corvus corone (corone и cornix) ВЛЕЧУГИ всички видове, невключени в приложение № II ЗЕМНОВОДНИ всички видове, невключени в приложение № II РИБИ PETROMYZONIFORMES Petromyzonidae Eudontomyzon hellenicum Eudontomyzon mariae Eudontomyzon vladykovi Lamptera fluviatilis Lamptera planeri Lamptera zanandreai Petromyzon marinus ACIPENSERIFORMES Acipenseridae Accipenser ruthenus Accipenser stellatus Accipenser sturio Huso huso CLUPEIFORMES Clupeidae Alosa alosa Alosa fallox Alosa pontica SALMONIFORMES Coregonidae Coregonus всички видове Thymallidae Thymallus thymallus Salmonidae Hucho hucho Salmo salar CYPRINIFORMES Cyprinidae Abramis ballerus Abramis sapa Abramis vimba Alburnoides bipunctatus Alburnus albidus Aspius aspius Barbus bocagei Barbus comiza Barbus meridionalis Barbus microcephalus Barbus peloponesis Barbus plebejus Barbus sclateri Barbus steindachneri Chalcalburnus chalcoides Chondrostoma genei Chondrostoma kneri Chondrostoma lemingi Chondrostoma lusitanicus Chondrostoma nasus Chondrostoma phoxinus Chondrostoma polylepis Chondrostoma soetta Chondrostoma toxostoma Chondrostoma willkommi Gobio albipinnatus Gobio kessleri Gobio uranoscopus Leucaspicus delineatus Leucaspicus stymphalicus Leuciscus illyricus Leuciscus lucumotis Leuciscus microlepis Leuciscus polylepis Leuciscus pyrenaicus Leuciscus soufia Leuciscus svallize Leuciscus turskyi Leuciscus ukliva Pachychilon pictum Pelecus cultratus Phoxinellus adspersus Phoxinellus hispanicus Pseudophoxinus marathonicus Pseudophoxinus stymphalicus Rhodeus sericeus Rutilus alburnoides Rutilus arcasii Rutilus frisii Rutilus graecus Rutilus lemmingii Rutilus macedonicus Rutilus macrolepidotus Rutilus pigus Rutilus racovitzai Rutilus rubilio Cobitidae Cobitis elongata Cobitis hassi Cobitis larvata Cobitis paludicola Cobitis taenia Cobitis trichonica Misgurnis fossilis Sabanejewia aurata Sabanejewia calderoni SILURIFORMES Siluridae Siluris aristotelis Siluris glanis ATHERINIFORMES Cyprinodontidae Aphanius fasciatus Aphanius iberus GASTEROSTEIFORMES Syngnathidae Syngnathus abaster Syngnathus nigrolineatus Gasterosteidae Pungitus hellenicus Tuntitius platygaster SCORPAENIFORMES Cottidae Cottus poecilopus Myoxocephalus quadricornis PERCIFORMES Percidae Gymnocephalus baloni Gymnocephalus schraetzer Stizostedion volgense Zingel zingel Zingel streber Blenniidae Blennius fluviatilis Gobiidae Gobius fluviatilis Gobius kessleri Gobius nigricans Gobius ophiocephalus Gobius syrman Gobius thressalus Padogobius panizzai Padogobius martensi Pomatoschistus canestrini Pomatoschistus microps Pomatoschistus minutus Proterorhinus marmoratus INVERTEBRATA Arthropodes INSECTA Coleoptera Lucanus cervus Lepidoptera Graellsia isabellae CRUSTACEA Decapoda Astacus astacus Austropotamobius pallipes Austropotamobius torrentium MOLUSCA GASTROPODA Stylommatophora Helix pomatia BIVALVIA Unionida Margaritifera margaritifera Unio elongatulus Microcondymaea compressa ANNLIDAE HIRUDINEA Arhynchobdellae Hirundo medicinalis
Забранени средства и методи за убиване, лов и други форми на използване
Б О З А Й Н И Ц И
Примки Живи животни, използвани като примамка, които са слепи или осакатени Звукозаписи Електрически уреди, способни да убиват или зашеметяват Изкуствени източници на светлина Огледала и други заслепяващи предмети Приспособления за осветяване на целта Приспособления за нощна стрелба, съдържащи електронен преобразувател или увеличител на образа Експлозиви (1) Мрежи (2) Капани (2) Отрова или стръв с отрова или упойващи вещества Обгазяване и опушване Полуавтоматични или автоматични оръжия, чийто затвор може да побере повече от два пълнителя Самолети Автомобили в движение
П Т И Ц И
Примки (3) Примки с лепило Въдици Живи животни, използвани като примамка, които са слепи или осакатени Звукозаписи Електрически уреди, способни да убиват или зашеметяват Изкуствени източници на светлина Огледала и други заслепяващи предмети Приспособления за осветяване на целта Приспособления за прицел за нощна стрелба, съдържащи електронен преобразувател или увеличител на образа Експлозиви Мрежи Капани Отрова или стръв с отрова или упойващи вещества Полуавтоматични оръжия, чийто затвор може да побере повече от два пълнителя ---------------- (1) С изключение на улова на китове. (2) Ако се прилага за масов или неизбирателен лов или убиване. (3) С изключение на северния Lagopus при 58ш северна ширина.
======================================================================== на Великото народно събрание от 25 януари 1991 г.
ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА КОНВЕНЦИИ
(ДВ, бр. 13 от 15 февруари 1991 г.)
Великото народно събрание на основание чл. 78, точка 13 във връзка с чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България
Р Е Ш И:
Ратифицира: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания от 1979 г. със следната резерва:
"На основание чл. 22, § 1 от Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания от 1979 г. Република България си запазва правото да не прилага разпоредбите на конвенцията по отношение на следните видове, включени в приложение № 2 към посочената конвенция: бозайници - европейски лалугер, вълк, кафява мечка, дива котка; влечуги - зелен гущер, ивичест гущер, ливаден гущер, стенен гущер, кримски гущер, македонски гущер, сива водна змия; земноводни - далматинска жаба. Защитата на тези видове в Република България не се налага, тъй като техните популации на територията й са многочислени." |